W świecie, w którym medycyna rozwija się w niewiarygodnym tempie, a technologie diagnostyczne stają się coraz bardziej zaawansowane, radiologia wyłania się jako jedna z kluczowych specjalizacji medycznych. Radiolog jest lekarzem specjalistą wykorzystującym swoją wiedzę i umiejętności do diagnozowania chorób na podstawie obrazów medycznych. Natomiast przeprowadzaniem badań radiologicznych zajmuje się technik elektroradiologii. Przeczytaj, czym różni się praca radiologa od technika radiologii, jakie należy spełniać wymagania, by pracować w tych zawodach i jakie są zarobki radiologów.
Jak zostać radiologiem?
Odpowiedź na często pojawiające się pytanie – czy radiolog to lekarz – brzmi tak. W Polsce, aby zostać radiologiem, konieczne jest ukończenie studiów medycznych, odbycie stażu podyplomowego, a następnie zrobienie specjalizacji w dziedzinie radiologii.
Trwająca 5 lat specjalizacja wymaga odbycia szkoleń, kursów oraz praktyk w zakładach radiologii. Dodatkowo lekarze radiolodzy mogą uczestniczyć w różnego rodzaju kursach doskonalących i konferencjach, aby być na bieżąco z najnowszymi technologiami i metodami diagnostycznymi.
Kto może zostać technikiem elektroradiologii
W Polsce można także zdobyć zawód technika radiologii, a właściwie elektroradiologii, co nie wymaga posiadania dyplomu lekarza. Technicy elektroradiolodzy nie są lekarzami, ale specjalistami wykształconymi w obszarze technik obrazowania medycznego.
Technicy ci kończą najpierw szkołę średnią zazwyczaj o profilu medycznym lub technicznym, a następnie kontynuują naukę w szkołach policealnych lub wyższych na kierunku technik elektroradiologii. Taka nauka trwa zazwyczaj 2-3 lata, a kształcenie obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę w zakresie technik obrazowania medycznego.
Czym zajmuje się lekarz radiolog, a czym technik elektroradiologii?
Lekarz, który został specjalistą radiologiem, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób przy użyciu różnych technik obrazowania medycznego. W swojej pracy radiolog interpretuje obrazy medyczne wykonane przy pomocy rentgena, tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MR) oraz ultrasonografii (aparatu USG). W celu postawienia właściwej diagnozy radiolog często współpracuje z innymi lekarzami. Ponadto wykonuje różnego typu zabiegi interwencyjne, takie jak biopsja pod kontrolą obrazowania.
Natomiast wbrew obiegowej opinii radiolog z reguły nie przeprowadza badań z zakresu diagnostyki obrazowej takich jak np. USG kolana, robią to lekarze specjaliści zajmujący się daną jednostką chorobową lub technicy.
Z kolei zgodnie z obowiązującymi przepisami obsługą aparatury radiologicznej zajmują się technicy elektroradiologii. Ponadto technik elektroradiologii może samodzielnie wykonywać badanie USG, zdjęcia rentgenowskie oraz mammograficzne. W przypadku takich badań jak tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny technik wykonuje je tylko pod nadzorem lekarza radiologa.
Radiolog – kursy i szkolenia
Radiolodzy i technicy elektroradiologii, poza standardową ścieżką kształcenia często uczestniczą również w dodatkowych kursach i szkoleniach m.in. z zakresu:
- interpretacji obrazów diagnostycznych,
- radiologii specjalistycznej, np. neuroradiologii, radiologii onkologicznej,
- bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej.
nowych technik i technologii w radiologii,
Kursy te są często organizowane przez towarzystwa naukowe, uniwersytety, a także prywatne instytucje edukacyjne. Branie udziału w kursach i szkoleniach jest konieczne do poszerzania wiedzy w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie radiologii.
Radiolog – rynek pracy
Popyt na lekarzy radiologów ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie na usługi diagnostyki obrazowej ciągle wzrasta. To ile zarabia radiolog, może się różnić w zależności od miejsca pracy (szpitale publiczne, prywatne kliniki), doświadczenia, specjalizacji oraz regionu. Niemniej jednak radiolodzy są zazwyczaj jednymi z lepiej opłacanych specjalistów. Według danych z 2023 roku, średnie wynagrodzenie radiologa w Polsce może wahać się od około 10 000 do 20 000 zł brutto miesięcznie, a w przypadku specjalistów z dużym doświadczeniem kwoty te mogą być znacznie wyższe.
Natomiast ze względu na większą ilość osób mających tytuł technika elektroradiologii jest mniej wakatów dla tych pracowników. Jeśli chodzi o zarobki techników, nie są one tak wysokie, jak wśród lekarzy i zwykle wynoszą kilka tysięcy złotych.
Podsumowując, radiologia jest dziedziną, która, łączy w sobie medycynę z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. Lekarz radiolog, jako ekspert w interpretacji obrazów medycznych, odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i leczeniu wielu schorzeń, będąc nieodzownym elementem każdego zespołu medycznego. Od interpretacji subtelnych zmian widocznych na ekranie aparatu USG, przez analizę skomplikowanych obrazów z rezonansu magnetycznego, po prowadzenie zaawansowanych procedur radiologicznych.
Potrzebna i interesująca jest także praca technika elektroradiologii, a obie profesje są dynamicznie rozwijającymi się dziedzinami, które w diagnostyce i leczeniu będą odgrywać coraz większą rolę.
Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.