Perinatologia — dlaczego jest tak ważna dla zdrowia matki i dziecka?
Perinatologia, pomimo że jest stosunkowo młodą podspecjalizacją medyczną, odgrywa istotną rolę w diagnostyce oraz leczeniu ciężarnych kobiet i ich nienarodzonych dzieci. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego perinatologia jest ważna w medycynie i jakie korzyści przynosi opieka perinatologiczna dla matki, jak i dla jej dziecka?
Czym zajmuje się perinatologia?
Perinatologia, nazywana również medycyną matczyno-płodową, jest specjalistyczną gałęzią położnictwa, zajmującą się opieką nad kobietami w ciąży i ich nienarodzonymi jeszcze dziećmi.
Perinatologia jest dość młodą specjalizacją medyczną, ponieważ Światowe Stowarzyszenie Medycyny Perinatalnej, czyli pierwsza międzynarodowa instytucja zajmująca się rozwijaniem wiedzy na temat perinatologii powstała w 1991 roku podczas Pierwszego Kongresu Medycyny Perinatalnej.
Perinatologia jako specjalistyczna dziedzina położnictwa, czerpie zebraną przez setki lat wiedzę z kilku specjalizacji medycznych takich jak: ginekologia, położnictwo, neonatologia, genetyka, oraz podspecjalizacji pediatrycznych w tym neurologii, chirurgii kardiologii dziecięcej. Ponadto dziedzina ta korzysta z dorobku medycyny internistycznej oraz doświadczenia lekarzy specjalistów, pod których opieką znajduje się ciężarna.
Ta specjalistyczna dziedzina położnictwa, skupiona jest na możliwie najlepszej opiece w jednocześnie najbardziej istotnym i krytycznym okresie, czyli od momentu poczęcia aż do pierwszych dni po narodzinach.
Specjaliści w tej dziedzinie, czyli lekarze perinatolodzy mają wielospecjalistyczną wiedzę z zakresu diagnostyki USG prenatalnego oraz innych metod diagnostyki położniczej i ginekologicznej.
Jakie są cele specjalizacji perinatologicznej?
Zmiany społeczne, jakie zaszły w ostatnich kilkudziesięciu latach sprawiły, stawiają przed medycyną nowe wyzwania. Jednym z tych wyzwań jest rosnąca liczba ciąż u kobiet po 35 roku życia. Dlatego do jednej z szybko rozwijającej się młodej specjalizacji medycznej należy perinatologia.
Lekarz tej specjalizacji zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem ciężarnej oraz monitorowaniem przebiegu ciąży i wykrywaniem ewentualnych jej patologii, oraz wad płodu. W tym celu przeprowadza lub zleca dostosowane indywidualne badania diagnostyczne, w których zakres wchodzą między innymi:
- podstawowe badania laboratoryjne obejmujące analizę krwi i moczu matki,
- badania laboratoryjne w kierunku schorzeń, występujących u kobiet w ciąży np. cukrzycy ciążowej,
- badań wykrywających schorzenia matki wpływające na rozwój płodu np. toksoplazmozy,
- badania diagnostyki obrazowej w tym USG dopochwowe, prenatalne,
- badania genetyczne z krwi matki lub płynu owodniowego płodu,
- regularną kontrolę wagi i ciśnienia krwi matki.
W razie wykrycia jakikolwiek nieprawidłowości perinatolog wprowadza możliwie najlepsze rozwiązania lecznicze mające na celu poprawę stanu ciężarnej, jej dziecka oraz utrzymania ciąży.
Na podstawie wiedzy prowadzącego ciąże lekarza perinatologa możliwe jest także przygotowanie rodziców dziecka na jego ewentualne problemy zdrowotne oraz konieczność wcześniejszego rozwiązania ciąży. Ponieważ dla wielu kobiet ciąża to nie tylko czas radości, ale także lęków i obaw perinatolodzy często współpracują z psychologami, aby zapewnić wsparcie psychiczne dla przyszłych matek.
W jakim przypadku kobieta powinna być objęta opieką perinatologiczną?
Każda kobieta w ciąży lub planująca zostać matką, może korzystać z opieki perinatologa, natomiast do tego specjalisty powinny być kierowane przede wszystkim kobiety które:
- są w wieku powyżej 35 lat,
- oczekują więcej niż jedno dziecko,
- wcześniej poroniły lub miały problem z donoszeniem ciąży,
- chorują przewlekle,
- u których wykryto lub podejrzewa się wady płodu,
- których ciąża jest zagrożona.
Perinatolodzy są także przygotowani do prenatalnego leczenia dziecka znajdującego się jeszcze w brzuchu matki przy zastosowaniu farmakologii, laparoskopu czy zabiegu otwartej chirurgii płodu.
Perinatologia to dziedzina medyczna, która mimo swojej specjalistycznej natury skupionej na ciężarnej i jej dziecku, ma bezpośredni wpływ na życie wielu ludzi. Dbając o zdrowie matki i dziecka w tym krytycznym okresie, perinatolodzy mają wpływ na zdrowie i funkcjonowanie tych osób do końca życia. Współcześnie medycyna zmaga się z wieloma zadaniami, ale dzięki rozwojowi technologii urządzeń takich jak aparaty służące do USG 3D oraz zaangażowaniu lekarzy możliwe jest zadbanie zdrowia już od poczęcia.
Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.