USG Doppler – co to jest i co wykrywa badanie Dopplera

USG Doppler jest niezwykle cennym badaniem diagnostycznym, dostarczającym lekarzowi istotnych informacji dotyczących przepływu krwi w organizmie oraz stanu naczyń krwionośnych. Badanie to wykonywane jest za pomocą aparatu USG posiadającego opcję obrazowania tzw. efektem Dopplera. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega zjawisko Dopplera i co dzięki niemu można zdiagnozować.

Na czym polega wykorzystywany w ultrasonografii tzw. efekt Dopplera?

USG Doppler nazywane też ultrasonografią z testem Dopplera to badanie obrazowe wykorzystujące tzw. efekt Dopplera. Christian Doppler, austriacki matematyk i fizyk, dał nazwę efektowi Dopplera, którym opisuje się zjawisko zmiany częstotliwości fali (dźwiękowej lub fal elektromagnetycznych) w zależności od ruchu źródła tej fali względem danego obserwatora.

W przypadku USG Dopplera, fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości kierowane są w stronę ciała pacjenta, gdzie następnie odbijają się od poruszających się w naczyniach krwionośnych czerwonych krwinek.

Odbite fale są rejestrowane przez aparat USG. Na dalszym etapie następuje zmiana częstotliwości odbitej fali ultradźwiękowej spowodowana przez ruch krwinek, co pozwala na obliczenie prędkości i kierunku przepływu krwi. Dzięki efektowi Dopplera lekarz może ocenić, czy przepływ krwi w naczyniu krwionośnym jest prawidłowy, czy może występują w nim patologie takie jak np. zwężenia i zatory.

Obraz przepływu krwi jest wyświetlany w formie kolorowej mapy na czarno-białym obrazie z tradycyjnego badania USG. Każdy z kolorów odpowiada innej prędkości oraz kierunkowi przepływu krwi.

Dlaczego warto wykonać i co wykrywa USG Dopplera?

USG Dopplera jest niezastąpionym badaniem diagnostycznym wykrywającym zakrzepy, zwężenia, zatory lub inne problemy związane z przepływem krwi i stanem naczyń krwionośnych. Dzięki badaniu lekarz jest w stanie wykryć różne patologie, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak udar, zawał czy zator płucny.

Ponadto w przeciwieństwie do innych badań oceniających stan narządów i układu krążenia, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny wymagających podania kontrastu, USG Dopplera nie emituje promieniowania, dzięki czemu jest bezpieczne dla wszystkich grup pacjentów, w tym dla kobiet w ciąży i płodu.

W jakich przypadkach wykonuje się USG Doppler?

Badanie USG Dopplera wykonuje się najczęściej w sytuacjach, kiedy lekarz do postawienia diagnozy potrzebuje dokładniejszych informacji o przepływie krwi przez naczynia krwionośne konkretnego obszaru i wykrywa między innymi:

  • zatorowość tętnic — czyli zwężanie lub zablokowanie tętnic, które mogą być przyczyną niedokrwienia;
  • choroby żył — może diagnozować patologie żył, takie jak zakrzepica, żylaki, niewydolność żylna;
  • zaburzenia pracy serca – echokardiogram z testem Dopplera dostarcza informacji na temat przepływu krwi przez serce i potwierdza lub wyklucza choroby serca;
  • patologii naczyń krwionośnych — USG Doppler służy również do oceny przepływu krwi w tętnicach i żyłach brzucha, kończyn, oraz naczyniach w mózgu;
  • patologie ciąży — badanie USG Dopplera jest przeprowadzane w czasie ciąży, w celu oceny przepływu krwi w łożysku, pępowinie i mózgu płodu.

Przygotowanie i przebieg USG Doppler

USG Doppler jest badaniem, które nie różni się od innych badań wykonywanych przy pomocy aparatu USG. Dlatego poza badaniem brzucha (przy którym należy być na czczo) oraz nerek (pełny pęcherz), nie wymaga specjalnego przygotowania.

Pacjent zostanie poproszony o zdjęcie odzieży z obszaru, który ma być badany, i przyjęcie określonej pozycji, tak by ułatwić dostęp do miejsca badania.

Technik lub lekarz nałoży na skórę chłodny żel, który pomaga prowadzić fale ultradźwiękowe. Następnie będzie przesuwał głowicę aparatu USG w okolicy badanych naczyń krwionośnych. Komputer przeanalizuje odbite fale i utworzy mapy, pokazujące przepływ krwi. Utworzone obrazy mogą być kolorowe lub w odcieniach szarości, w zależności od rodzaju aparatu. dodatkowo może być słyszalny dźwięk, przepływu krwi przez naczynia lub bicia serca.

Po zakończonym badaniu technik usunie żel z twojej skóry. Możesz natychmiast wrócić do swojej normalnej aktywności.

Podsumowując, badanie USG Dopplera jest podobnie jak innego rodzaju USG, narzędziem diagnostyki obrazowej. Jego zadaniem jest przedstawienie wyglądu naczyń krwionośnych i zobrazowanie przepływów krwi w żyłach i tętnicach. Jak każde badanie ultrasonograficzne jest również bezinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.
Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.