USG przezciemiączkowe – badanie obrazowe mózgu u niemowląt

USG przezciemiączkowe jest badaniem bezinwazyjnym obrazowym mózgowia i przyległych do niego naczyń krwionośnych. Jak sama nazwa wskazuje, badanie wykonuje się przez niezrośnięte jeszcze ciemiączko. Dlatego ten rodzaj USG przeprowadza się u noworodków i niemowląt, które jeszcze mają ciemię. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są wskazania do wykonania badania oraz jak przebiega i co wykrywa USG przezciemiączkowe.

USG przezciemiączkowe – na czym polega i kiedy się je wykonuje

USG przezciemiączkowe w medycynie nazywane także neurosonografią jest bezinwazyjną metodą obrazowania ultrasonograficznego mózgowia u niemowląt. Ponieważ fale USG nie przenikają przez strukturę kości badanie mózgu, tą metodą można przeprowadzić tylko przez ciemiączko.

Ciemiączka są miękką, niezrośniętą strukturą łączącą kości czaszki, które pozwalają na przesuwanie się elementów czaszki u rodzącego się dziecka. Ciemiączka z chroniącą mózg elastyczną membraną umożliwiają także wzrost mózgu i czaszki niemowlaka. Największe znaczenie mają dwa główne ciemiączka:

  • ciemiączko przednie – znajduje się na szczycie głowy, na przecięciu trzech szwów: czaszkowego, czołowego, strzałkowego i wieńcowego. Przednie ciemię jest największe i najbardziej widoczne (można zaobserwować jego pulsowanie);
  • ciemiączko tylne – umiejscowione jest w tylnej części głowy, na styku szwów strzałkowego i węgłowego. Ciemiączko tylne jest znacznie mniejsze i mniej widoczne niż przednie.

Ciemię tylne zarasta szybko, bo już po ok. 6 – 8 tygodnia, a przednie później, bo w okolicach ukończenia 20 miesiąca życia dziecka.

Jakie są wskazania do wykonania USG przezciemiączkowego?

USG przezciemiączkowe jest badaniem często wykonywanym w neonatologii oraz pediatrii do oceny rozwoju mózgowia i naczyń krwionośnych niemowląt. Ten rodzaj badania USG przeprowadzane jest zazwyczaj u wcześniaków i malutkich dzieci z podejrzeniem zaburzeń neurologicznych w celu:

  • wykrycia ewentualnych krwawień wewnątrzczaszkowych, na które narażone są szczególnie wcześniaki;
  • diagnostyki wad rozwojowych mózgu takich jak np.wodogłowie;
  • wykrywaniu oraz monitorowaniu wirusowych i bakteryjnych chorób mózgu takich jak zapalenie opon mózgowych czy sepsa;
  • wykrywaniu guzów mózgu i innych nieprawidłowości w strukturze mózgu;
  • monitorowaniu rozwoju mózgu u zagrożonych stanami patologicznymi wcześniaków;
  • oceny naczyń krwionośnych i przepływu krwi w mózgu (USG Dopplera);
  • oceny stanu mózgu po urazach głowy u niemowląt.

USG przezciemiączkowe jest jedyną bezinwazyjną metodą pozwalającą na zbadanie struktur mózgu przytomnego noworodka posiadającą wiele zalet.

USG przezciemiączkowe – korzyści i ograniczenia badania

Najważniejszą zaletą USG przezciemiączkowego jest bezinwazyjność i bezpieczeństwo tego badania. W przeciwieństwie do innych technik obrazowania, takich jak MRI czy CT, nie ma ono szkodliwego promieniowania. Istotne jest także to, że wykonanie tego badania ultrasonograficznego nie wymaga sedacji (uśpienia) i intubacji dziecka. Ponadto USG przezciemiączkowe jest także najbardziej dostępnym badaniem obrazowym, a wyniki badania są natychmiastowe.

Natomiast główną wadą USG przezciemiączkowego jest fakt, że można je wykonać tylko u malutkich dzieci, do czasu zamknięcia przedniego ciemiączka, czyli do ok. 20 miesiąca życia.

Jak przebiega USG przezciemiączkowe

USG przezciemiączkowe u niemowląt jest stosunkowo prostym i bezbolesnym badaniem. Dziecko podczas badania najczęściej jest trzymane przez mamę na rękach lub leży na pleckach. Lekarz pokrywa główkę dziecka w okolicach ciemiączka żelem do USG, który jest chłodny i dlatego z powodu dyskomfortu malec może płakać.

Lekarz przykłada głowicę do ciemienia, a następnie przesuwa ją, aby szczegółowo, ale w miarę możliwości szybko zobaczyć struktury mózgowe. Badanie to zwykle trwa tylko od kilku do kilkunastu minut.

Już w trakcie badania lekarz może opisać rodzicom, co widzi na monitorze, a po zakończonym badaniu dokładniej omówić wyniki USG i w razie konieczności zlecić dodatkowe badania.

USG przezciemiączkowe nie wymaga szczególnego przygotowania do badania, jednak w celu zmniejszenia dyskomfortu dziecka ważne jest, aby było ono nakarmione i wyspane.

Podsumowując, USG przezciemiączkowe jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą obrazowania, pozwalającą na badanie mózgu u niemowląt. Wykonuje się je najczęściej u dzieci przedwcześnie urodzonych oraz tych, u których podejrzewa się stany patologiczne mózgu. Dużą zaletą tego badania jest to, że nie wymaga ono sedacji dziecka, co czyni je łatwym i wygodnym narzędziem diagnostycznym w neonatologii oraz neurologii dziecięcej.

Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.