USG serca – co wykrywa echo serca

USG serca jest obok badania EKG podstawowym badaniem wykonywanym przy wystąpieniu problemów krążeniowo – naczyniowych lub przy podejrzeniu wady serca. Z naszego artykułu dowiesz się, co wykrywa USG serca i w jakich sytuacjach wykonuje się echo serca.

Co bada USG serca?

USG serca, czyli echokardia, znana również jako UKG lub echo serca, to badanie obrazowe serca oraz dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. USG serca jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym, również dla kobiet w ciąży.

Za pomocą USG serca można zbadać zarówno budowę oraz działanie mięśnia sercowego, czyli między innymi:

  • rozmiar i budowę serca – serce może być powiększone lub mieć wadę wrodzoną (np. ubytek w mięśniu);
  • pracę serca i zastawek – USG serca pozwala na ocenę skurczów serca i to czy zastawki otwierają się i zamykają prawidłowo;
  • funkcjonowanie krwioobiegu – dzięki badaniu Dopplera, można ocenić przepływ krwi przez serce i naczynia krwionośne;
  • występowanie zatorów, blizn i skrzeplin;
  • tzw. frakcję wyrzutową (LVEF), czyli ilość krwi wyrzucaną przez serce podczas skurczu.

Kiedy powinno być wykonywane USG serca?

Badanie echokardiograficzne w trybie pilnym wykonuje się w przypadku podejrzenia niewydolności serca (zawału). Ponadto za konieczne uznaje się szybkie wykonanie USG u osób z podejrzeniem wady serca, czyli z wysłuchanym szmerem nad sercem.

Badanie warto też wykonać w trybie planowym w następujących sytuacjach:

  • po przebytym zawale serca,
  • u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca,
  • u osób z nadciśnieniem tętniczym,
  • u chorych z przewlekłą chorobą niedokrwienną (wieńcową)
  • po wystąpieniu zatorowości płucnej,
  • po ciężkim przebyciu zakażenia wirusem COVID -19,
  • przed planowanymi zabiegami i operacjami ze znieczuleniem ogólnym,
  • u sportowców i osób, planujących rozpoczęcie większej aktywności fizycznej (np. przebiegnięcie maratonu),
  • w przypadku rozpoczęcia leczenia niektórymi lekami wpływającymi na układ krążeniowy.

Ostateczną decyzja o wykonaniu USG serca powinna zostać podjęta przez lekarza (np. internistę lub kardiologa).

Jakie są rodzaje USG serca?

Ze względu na sposób wykonania badania wyróżnia się trzy rodzaje echokardiografii: przezklatkową, przezklatkową z obciążeniem i przezprzełykową.

Najczęściej wykonuje się tzw.USG przezklatkowe serca, czyli obrazowanie przez ścianę klatki piersiowej. W badaniu tym głowice kieruje się między górnymi żebrami, gdzie znajdują się przestrzenie, przez które sonda ultrasonografu może „obejrzeć” serce.

U niektórych pacjentów zachodzi konieczność przeprowadzenia USG z obciążeniem. W takim przypadku serce zostaje obciążone wysiłkiem fizycznym lub przez podanie leków. Najczęściej takie badanie wykonuje się, gdy podejrzewana jest u pacjenta choroba wieńcowa, która w czasie spokojnej pracy serca może nie dawać żadnych objawów.

Natomiast w przypadku przezprzełykowego echa serca korzysta się z tego, że blisko ściany przełyku znajduje się lewe uszko serca. To tam najczęściej gromadzą się skrzepliny powstałe na skutek migotania przedsionków. Dlatego przy tym badaniu sonda jest wprowadzana do przełyku pacjenta.

Jak przebiega USG serca i jak się do niego przygotować?

Podstawowe, przezklatkowe USG serca nie wymaga, żadnego przygotowania. Warto jednak posiadać przy sobie inne wyniki badań serca w celu dokonania przez lekarza porównania wcześniejszego i obecnego stanu chorego. Jeżeli zaplanowano, badanie obciążeniowe wskazane jest ubrać się w wygodny strój i sportowe buty.

Natomiast w przypadku przezprzełykowego echa serca najlepiej przyjść na badanie na czczo. Należy także pamiętać, że w sytuacji podania leków znieczulających przed badaniem pacjent nie będzie mógł prowadzić samochodu przez 12 godzin.

Podsumowując, USG serca jest badaniem koniecznym w przypadku podejrzenia zawału, zatoru płucnego lub wad mięśnia sercowego. Poza tym wskazane jest wykonanie echa serca przy występowaniu dolegliwości sercowo-naczyniowych oraz przed podaniem znieczulenia ogólnego i innych leków wpływających na układ krążenia. Decyzję o przeprowadzeniu badania podejmuje kardiolog lub w przypadku wystąpienia wskazań do badania (np. planowana operacja) inny lekarz.

Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.