Żel do USG – najważniejsze informacje

Żel do USG jest podstawowym elementem wyposażenia pracowni ultrasonograficznej i innych gabinetów, w których wykonywane jest USG. Z artykułu dowiesz się, w jakim celu stosowany jest żel do USG, jakie są jego rodzaje i właściwości oraz czym można go zastąpić.

Żel do USG – charakterystyka

Żel do USG to specjalistyczny żel stosowany głównie podczas przeprowadzania badań ultrasonograficznych. Żel do USG jest substancją charakteryzującą się dużą przewodnością fali dźwiękowych. Dlatego zastosowanie żelu do USG pozwala na utworzenie bezpośredniego kontaktu pomiędzy głowicą ultrasonografu emitującą fale ultradźwiękowe a ciałem pacjenta.

Głównym zadaniem żelu do USG jest eliminacja pęcherzyków powietrza, które mogą zakłócić przenikanie fal ultradźwiękowych przez skórę oraz tkanki ciała i w konsekwencji utrudnić uzyskanie wyraźnego obrazu.

Żel do USG zazwyczaj jest przezroczysty. lepki i chłodny. Substancja ta w większości przypadków nie powoduje uczulenia oraz podrażnień skóry i jest nieszkodliwa dla zdrowia.

Skład i rodzaje żelu do USG

Działanie wszystkich rodzajów żelów do USG jest takie same, czyli jest to poprawa jakości obrazu uzyskanego podczas badania. Jednak różnią się one między sobą składnikami oraz dodatkowymi właściwościami.

Do najczęściej stosowanych żelów używanych do badań ultrasonograficznych należą:

  • żel do USG na bazie wody — jest to najbardziej popularny rodzaj żelu do USG. Żel na bazie wody jest bezpieczny dla skóry łatwo go zmyć zarówno z ciała pacjenta, jak i głowicy USG;
  • żel do USG z lidokainą — lidokaina to stosowany miejscowo środek znieczulający. Przy niektórych badaniach ultrasonograficznych używa się żelu z lidokainą, aby zniwelować dyskomfort badanego;
  • żel do USG dopochwowego (transwaginalnego) – dostępne są żele do USG specjalne przeznaczone do badania transwaginalnego zawierające środek o właściwościach antyseptycznych, zapobiegający infekcją;
  • żel do USG Dopplera — badanie przepływu krwi, którym jest USG dopplerowskie, wymaga zastosowania specjalnego żelu do USG, pozwalającego na lepsze obrazowanie przepływu czerwonych krwinek;
  • żel do USG z kontrastem — w niektórych przypadkach w celu uzyskania dokładnego obrazowania stosuje się specjalny żel do USG zawierający kontrast.

Żel do USG — skład

Żel do ultrasonografii jest zwykle produkowany na bazie wody oraz zawiera dodatkowe substancje, które poprawiają jego przewodnictwo ultradźwiękowe. Najczęściej występujące składniki dodawane do żelu do USG to:

  • Propylene Glycol lub Gliceryna- czyli humektanty utrzymujące wilgotność i zapobiegające wysychaniu żelu na skórze,
  • Carbomer — rodzaj polimeru, używany do zagęszczenia żelu,
  • Lokaina — środek znieczulający,
  • różnego rodzaju konserwanty — stosowane, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów w żelu i zepsuciu substancji,
  • pH Buffer — dodawany w celu zapewnienia odpowiedniego pH żelu, zbliżonego do pH skóry.

Skład żelu do USG może się różnić w zależności od producenta i nieco inny skład ma żel do USG Ziaja, natomiast inny wykaz składników znajdziemy w żelu firmy Nexodis. Niemniej jednak wszystkie składniki żelu do USG powinny być bezpieczne oraz nie powodować alergii i podrażnień skóry.

nne zastosowania żelu do USG

Głównym zastosowaniem żelu do USG jest ułatwienie przeprowadzenia dokładnego obrazowania ultradźwiękowego, niemniej jednak produkt ten można zastosować w innych dziedzinach medycyny np.:

  • zabiegi fizykoterapii — żel do USG często jest używany podczas wykonywania zabiegów fizykoterapii takich jak leczenie ultradźwiękami, które jest stosowane do leczenia bólu mięśni i stawów,
  • depilacja laserowa — żel do USG stosowany jest podczas depilacji laserowej w celu zapewnienia lepszego kontaktu między skórą a laserem,
  • EKG (elektrokardiografia) – w przypadku braku specjalnych żeli elektroprzewodzących, żel do USG może być używany, aby poprawić przewodnictwo sygnałów elektrycznych,

Ponadto żel do USG może być stosowany podczas takich procedur medycznych jak biopsje czy drenaże.

Należy jednak pamiętać, że jest to produkt przebadany i dopuszczony do sprzedaży jako żel do ultrasonografii i nie należy żelu do USG stosować jako zamiennik innych żeli, np. lubrykantów. Pomimo właściwości nawilżających i podobnego składu do żelów intymnych, nie należy stosować żelu do USG zamiast lubrykantu, jeśli producent nie zaleca takiego zastosowania, ponieważ może być on szkodliwy dla błon śluzowych lub uszkodzić prezerwatywę.

Gdzie kupić żel do USG?

Żel do USG jest produktem ogólnodostępnym i można go dostać w sklepach medycznych, u przedstawicieli producentów oraz online. Dostępność żelu do USG w aptekach bywa różna i nie wszystkie apteki stacjonarne mają go w swoim stałym asortymencie.

Natomiast jeśli się zastanawiasz, czym zastąpić żel do USG to można, to zrobić korzystając z żelu do włosów, żelu aloesowego i oliwki dla niemowląt. Wszystkie te substancje umożliwiają przewodzenie fal ultradźwiękowych, lecz mogą powodować alergie, dlatego najlepiej jest wykonując USG sięgnąć po specjalistyczny żel przeznaczony do tego celu.

Podsumowując, żel do USG dzięki swoim właściwościom pomaga przewodzić fale ultradźwiękowe. Z reguły jest substancją bezpieczną dla pacjenta oraz płodu, niepowodującą podrażnień. Jest towarem powszechnie dostępnym, produkowanym przez wiele firm , dzięki czemu można zakupić żel dostosowany do rodzaju badania ultrasonograficznego.
Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.