Badanie USG piersi – kiedy robić i jak wygląda USG piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy, który dotyka Polki. Duże znaczenie w wyleczeniu tej groźnej choroby ma jej wczesne wykrycie. Skutecznymi badaniami profilaktycznymi w tym przypadku są samobadanie oraz badanie USG piersi. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega USG piersi, co wykrywa i kiedy należy je wykonać.

Co wykrywa USG piersi

Podczas badania ultrasonograficznego piersi widoczne są najmniejsze łagodne i złośliwe zmiany nowotworowe. W zależności od obrazu piersi zaleca się dalszą diagnostykę, monitoring lub powtarzanie USG jako badania profilaktycznego.

W przypadku obrazu piersi widocznego na USG wskazującego na nowotwór złośliwy pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę, czyli biopsję piersi. Podczas biopsji pobierany jest materiał do badania histopatologicznego. Przebieg biopsji monitorowany jest przy pomocy aparatu USG.

Jeżeli podczas badania USG wykryte zostaną łagodne zmiany takie jak: torbiele, brodawczaki, czy dysplazja sutka zalecany jest monitoring zmian przy pomocy kolejnych badań USG piersi.
Kontrolne badanie piersi należy wykonywać profilaktycznie, zwłaszcza gdy są do tego wskazania.

Kiedy wykonuje się USG piersi?

W ramach profilaktyki raka piersi badanie USG zaleca się, by każda kobieta po 30 roku życia wykonywała go nie rzadziej niż raz na dwa lata, a u pań po 40 roku życia i starszych co roku.

W przypadku kobiet z tak zwanej grupy ryzyka, czyli z innymi zmianami nowotworowymi i obciążonymi genetycznie, nawet dwa razy do roku. Profilaktyczne wykonanie badania zaleca się również kobietom w ciąży.

Ponadto bez zwłoki należy wykonać USG piersi w przypadku gdy:

  • wyczuwalny jest guzek w obrębie piersi lub pod pachą,
  • jest wyciek płynu z brodawki sutkowej,
  • bólu piersi,
  • nagłej zmiany kształtu lub wielkości piersi.

W celu wykonania USG piersi należy się zgłosić do ginekologa, który wykona badanie lub wypisze skierowanie do pracowni ultrasonograficznej.

USG piersi — przebieg badania

USG piersi można wykonać niezależnie od fazy cyklu kobiety, jednak ze względu na zmiany hormonalne najlepiej jest zgłosić się na badanie po okresie do 10 dnia cyklu.

Badanie USG trwa około kwadransa i jest nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas badania pacjentka leży na plecach z rękami ułożonymi nad głową. Lekarz nakłada żel na głowicę aparatu USG i stopniowo przesuwa ją pod różnymi kątami. W trakcie badania obserwuje budowę piersi, oceniając ich strukturę i ewentualne zmiany. Wszystkie znalezione w trakcie USG zmiany zostają dokładnie zmierzone i opisane.

USG czy mammografia

Piersi młodych kobiet złożone są głównie z tkanki gruczołowej, która w badaniu mammograficznym nie jest dokładnie widoczna. Dlatego młodym kobietom z gruczołowatą strukturą piersi, zaleca się badanie USG.

Podczas badania USG można zobaczyć obraz piersi pod różnymi kontami. Dodatkowo pozwala ono rozróżnić rodzaje zmian, dlatego pacjentki po badaniu mammograficznym w celu uzupełnienia diagnostyki, są często kierowane na USG piersi.

Podsumowując przy późno wykrytym nowotworze piersi często konieczna jest mastektomia (usunięcie piersi) i są złe rokowania na wyleczenie. Dlatego należy pamiętać o profilaktyce, czyli comiesięcznym samobadaniu i wykonywaniu (najlepiej raz do roku) USG piersi. Warto także pamiętać, że wbrew obiegowej opinii na ten rodzaj nowotworu chorują także mężczyźni. Dlatego przy jakikolwiek zmianach w okolicy sutka panowie także powinni zgłosić się na badanie USG.

Firma Champion Medical System specjalizuje się w naprawie aparatów ultrasonograficznych. Jeżeli potrzebujesz serwis USG skontaktuj się z nami a my naprawimy Twój aparat USG profesjonalnie, sprawnie i w dobrej cenie. Zapraszamy.