Elastografia czyli badanie elastograficzne

Elastografia to jedna z najnowszych metod diagnostycznych. Wykorzystuje się w niej istotną informację, że zmiany chorobowe mają znacznie inną, zwiększoną twardość od zdrowych tkanek. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie zmian nowotworowych między innymi na tarczycy i piersiach. Dodatkowo można ocenić stan wątroby, w przypadku niektórych jej schorzeń, na przykład marskości lub zwłóknienia wątroby.

Rodzaje elastografii

Elastografia to metoda diagnostyczna, która może występować w kilku rodzajach. To, jaka droga zostanie wybrana przez specjalistę jest zależne od stanu zdrowia pacjenta oraz badanego schorzenia. W zależności również od miejsca występowania badanej zmiany również można zastosować odmienne rodzaje badania.
Obecnie wyróżnia się:

  • elastografię rezonansu magnetycznego;
  • elastografię USG, w której dodatkowo można wyróżnić badanie statyczne i dynamiczne.

Wymienione rodzaje badania różnią się pomiędzy sobą wykorzystywanym sprzętem oraz sposobem postępowania podczas przeprowadzania badania.

USG z elastografią

Ten rodzaj elastografii jest wykonywany najczęściej. W tym celu można skorzystać z nowoczesnego aparatu USG. Jak widać, stanowi on uniwersalną bazę diagnostyczną dla specjalistów. Samo badanie nie jest inwazyjne i może być wykonywane wielokrotnie podczas całego procesu leczenia. Dodatkowo jest to szybka metoda, ponieważ już po 5 minutach można otrzymać pełny wynik elastografii.

Statyczna elastografia

Statyczna elastografia jest wykorzystywana przy diagnostyce guzków piersi lub tarczycy. W ich przypadku możliwe jest nawet uniknięcie biopsji u pacjentów z nowotworami.
Specjalista uciska rytmicznie miejsce, które może być zmienione nowotworowo. Generuje to odkształcenie tkanek. Na podstawie czasu ich powrotu do naturalnego stanu generowana jest mapa tkankowa. Na podstawie względnej twardości tkanek możliwa jest ocena, czy w konkretnym miejscu pojawiły się niepokojące zmiany, które mogą być potencjalnie złośliwe.

Dynamiczna elastografia

Dynamiczna elastografia jest wykorzystywana podczas diagnostyki schorzeń wątroby, między innymi jej marskości. Różni się w pewnym stopniu od statycznej metody.
Dynamiczna elastografia polega na wykorzystaniu zewnętrznego źródła drgań akustycznych lub mechanicznych. Znowu na podstawie zachowania się tkanek możliwa jest ocena, czy zostały one zmienione pod wpływem choroby.

Elastografia wątroby — jak się przygotować?

Elastografia umożliwia uniknięcie biopsji — inwazyjnego badania, które ma na celu zbadanie stopnia zaawansowania oraz złośliwości zmian nowotworowych. Jest to w dalszym ciągu nowa metoda, ale coraz chętniej wykorzystywana przez specjalistów w całym kraju. W jaki sposób należy przygotować się do badania wątroby?

Przede wszystkim należy być na czczo i minimum 8 godzin przed elastografią nie przyjmować żadnych posiłków. Należy również wykonać badania, które wykluczą występowanie stanów zapalnych. Te mogłyby wykluczyć pacjenta z wykonywanego badania.
Elastografia to potencjalnie metoda diagnostyczna, która w znacznym stopniu poprawi komfort pacjentów podczas diagnostyki w kierunku nowotworów. To nieinwazyjne badanie umożliwia określenie złośliwości zmian i szybkie reagowanie, w tym wdrożenie leczenia.

Firma Champion Medical System specjalizuje się w naprawie aparatów ultrasonograficznych. Jeżeli potrzebujesz serwis USG skontaktuj się z nami a my naprawimy Twój aparat USG profesjonalnie, sprawnie i w dobrej cenie. Zapraszamy.