Ultrasonografia jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które pozwala na dokładną ocenę narządów. Wykorzystywane tu ultradźwięki mają niezwykle szerokie zastosowanie w medycynie. Ultrasonografię wykorzystuje się do diagnozowania schorzeń ze znaczącej większości specjalistycznych. Jest to także podstawowe badanie obrazowe u kobiet w ciąży. Badanie ultrasonograficzne jest znacznie bezpieczniejsze od RTG czy tomografii komputerowej. Wynika to z tego, że nie naraża ono pacjenta na promieniowanie jonizujące.
Jaka jest historia ultrasonografii? Została ona zapoczątkowana przez rosyjskich, amerykańskich oraz niemieckich inżynierów, którzy w okresie pierwszej wojny światowej prowadzili prace nad sposobami wykrywania wad w metalach. Pierwsze ultrasonografy zostały wprowadzone do szpitali na przełomie lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Jednym z pierwszych klinicznych zastosowań tych urządzeń była diagnostyka płodu. Ważną datą w historii ultrasonografii był rok 1951, kiedy to powstał pierwszy skaner obrazujący badane organy w prezentacji typu B. Zaczęto wówczas prowadzić badania guzów sutków i kamieni w nerkach oraz pęcherzykach żółciowych. Dodatkowo, rozpoczęto diagnostykę ultrasonograficzną w położnictwie. W 1954 roku, H. Hertz oraz I. Edler zbudowali pierwszy skaner ultrasonograficzny, który pozwalał na prezentację w trybie M, umożliwiając zobrazowanie ruchu zastawek serca.
Do czynienia możemy mieć z różnymi rodzajami USG, takimi jak USG piersi, jamy brzusznej, ślinianek, węzłów chłonnych, oka, USG tarczycy, stawu kolanowego czy nadgarstka.
Na czym dokładnie polega badanie, jakim jest USG? Do obrazowania wnętrza ludzkiego ciała wykorzystuje się tu fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ich zakres wynosi od 1 do 10 MHz. Wnikają one bezboleśnie do ciała pacjenta, rozchodząc się i nie uszkadzając komórek. W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, fale te są w pełni bezpieczne. Nie ma tu także konieczności wprowadzania do organizmu płynów w celu powstania kontrastu. W przebiegu badania ultrasonograficznego, każdy narząd nieco inaczej odbija ultradźwięki, co pozwala na rozpoznanie jego struktury.
Bardzo ważną częścią aparatu służącego do przeprowadzania USG jest głowica USG, w której to znajduje się przetwornik ultradźwięków. Obraz narządu czy wybranej tkanki powstaje na monitorze dzięki zamianie impulsu akustycznego na elektryczny. Przed rozpoczęciem badania niezbędne jest odsłonięcie wybranego fragmentu ciała. Przed przyłożeniem głowicy jest ono smarowane przez lekarza specjalnym żelem ułatwiającym przewodzenie. Przesuwając głowicę, możliwe staje się uzyskanie obrazu badanego narządu.
Jak przygotować się do badania USG? Na kilka dni przed wyznaczonym terminem badania nie powinno się spożywać potraw ciężkostrawnych oraz takich, które mogłyby wywoływać nadmierne wytwarzanie gazów. Mogą się one bowiem przyczyniać do zamazywania obrazu. Na badanie najlepiej stawić się na czczo, ewentualnie po lekkostrawnym śniadaniu.
Firma Champion Medical System specjalizuje się w naprawie aparatów ultrasonograficznych. Jeżeli potrzebujesz serwis USG skontaktuj się z nami a my naprawimy Twój aparat USG profesjonalnie, sprawnie i w dobrej cenie. Zapraszamy.