Jeżeli odczuwasz kłucie w boku lub ból w dolnej części pleców albo masz złe wyniki analizy moczu, to może oznaczać, że Twoje nerki nie pracują prawidłowo. W takiej sytuacji lekarz może zlecić bezinwazyjne i bezbolesne, a jednocześnie dokładne badanie diagnostyczne, jakim jest USG nerek. W tym artykule przeczytasz najważniejsze informacje na temat wskazań, przygotowania do USG nerek oraz chorób, jakie wykrywa to proste badanie obrazowe.
Na czym polega i kiedy wykonuje się USG nerek
USG nerek jest prostym i bezinwazyjnym obrazowym badaniem nerek. Badanie to pozwala m.in. na ocenę wielkości, kształtu i struktury naszych nerek oraz wykrycie nieprawidłowości innych narządów odpowiedzialnych za oddawanie moczu. Ocenę obrazową obu nerek wykonuje się w związku z podejrzeniem stanu chorobowego układu moczowego, ale też w trakcie USG jamy brzusznej.
Dwa płaty nerek znajdują się w jamie brzusznej tuż pod żebrami i pełnią w naszym organizmie kluczową rolę. Główną funkcją nerek jest filtrowanie i usuwanie z naszego organizmu niepotrzebnych i szkodliwych pozostałości metabolicznych. Ponadto nerki odpowiadają za równowagę elektrolitową oraz regulację ciśnienia krwi.
Ze względu na pełnioną funkcję, nerki są bardzo narażone na uszkodzenia i choroby, a ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do zatrucia organizmu i śmierci. Dlatego w sytuacji problemów z oddawaniem moczu lub bólu w okolicach nerek, warto niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać USG nerek.
Jakie są wskazania do wykonania USG nerek?
Problemy z oddawaniem moczu lub dolegliwości bólowe mogą oznaczać różnego typu stany patologiczne nerek, będące niegroźnymi infekcjami, ale też poważnymi chorobami. Do objawów będącymi wskazaniami, do wykonania USG nerek należą:
- częste oddawanie moczu,
- ból lub trudności przy oddawaniu moczu,
- krew, białko lub inne nieprawidłowości w analizie moczu,
- ból (kolka) w boku lub plecach,
- choroby nerek i układu moczowego.
Co wykrywa USG nerek?
USG nerek jest podstawowym badaniem obrazowym stosowanym w celu oceny struktury oraz działania nerek, ale też pełni kluczową funkcję we wczesnym diagnozowaniu wielu schorzeń. Wykonanie USG nerek może wykryć różne stany chorobowe takie jak:
- nieprawidłową budowę nerek (np. zwężenie tętnicy nerkowej),
- wrodzony brak jednej nerki,
- zastój moczu,
- obrzęk nerek (wodonercze),
- patologiczną wielkość moczowodów,
- infekcje dróg moczowych,
- torbiele, guzy i nowotwory,
- niedrożność nerek spowodowaną np. kamieniami nerkowymi.
Ponadto badaniu USG poddawani są także pacjenci wymagający monitorowania stanu nerek np. z powodu dializ lub nowotworów.
USG nerek – przygotowanie i przebieg badania
Jeśli lekarz nie zaleci konkretnego przygotowania do badania, to przed USG nerek warto zastosować się do poniższych zaleceń, takich jak:
- pusty przewód pokarmowy – planowane badanie USG nerek najlepiej wykonać na czczo lub 6 godzin po ostatnim posiłku;
- unikanie pewnych pokarmów – dzień przed badaniem warto wyeliminować z diety napoje gazowane, warzywa i owoce oraz ciemne pieczywo i ciężkostrawne potrawy. Natomiast w dniu badania należy zrezygnować z kawy, gumy do żucia i papierosów;
- przyjąć symetykon – dzień przed badaniem, w celu usunięcia zakłócających przepływ ultradźwięków gazów warto przyjąć lek, zawierający symetykon (w dawce podanej na ulotce);
- wypić wodę – w celu wypełnienia pęcherza, na ok. 1-2 godzin przed badaniem USG jamy brzusznej i dróg moczowych należy wypić minimum litr wody niegazowanej. Ponadto między wypiciem wody a badaniem należy powstrzymać się od sikania.
Jak przebiega USG nerek i układu moczowego?
Do badania należy odsłonić brzuch i dolną część pleców, a USG nerek wykonywane jest w pozycji leżącej (zwykle na wznak i na boku).
Lekarz pokrywa badaną powierzchnię żelem do USG i przykłada do niej głowicę aparatu. Po dokładnej ocenie kształtu i rozmiaru pełnego pęcherza pacjent zostanie poproszony o oddanie moczu. Następnie badanie jest powtarzane, dzięki temu lekarz może ocenić, czy pęcherz został całkowicie opróżniony. Całe badanie jest bezbolesne i trwa ok. 20 minut.
Podsumowując, USG nerek i układu moczowego, jest bezbolesnym badaniem wykrywającym patologie oraz stany chorobowe takie jak infekcje, kamienie i nowotwory. Skierowanie na refundowane badanie USG nerek może wystawić lekarz rodzinny, nefrolog, urolog i onkolog.
Ponadto w szybszym terminie badanie można wykonać bez skierowania w prywatnym gabinecie, a cena USG nerek zależy od cennika danej przychodni i może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W celu prawidłowego wykonania badania warto pamiętać o konieczności wypełnienia pęcherza przed badaniem i diecie eliminującej powstawanie gazów w jelitach.
Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.