USG kolana – co pokazuje, jak wygląda

Dzięki ultrasonografii można zbadać nie tylko organy znajdujące się w jamie brzusznej, ale też struktury wewnętrzne naszych kończyn. USG kolana to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala zobaczyć tkanki miękkie stawu kolanowego, takie jak: ścięgna, więzadła, mięśnie. Z naszego artykułu dowiesz się m.in., co pokazuje USG kolana i jakie są wskazania do przeprowadzenia takiego badania.

USG kolana – co pokazuje i kiedy warto je wykonać

USG kolana jest coraz częściej wybierane jako pierwsza metoda diagnostyczna w przypadku wielu problemów stawu kolanowego. Dzięki temu badaniu lekarz może zobaczyć i ocenić miękkie struktury kolana.
Ponadto USG kolana może być używane do identyfikacji stanów zapalnych w obrębie stawu kolanowego, takich jak zapalenie ścięgien czy kaletki maziowej, a także do wykrycia nieprawidłowo występujących w jego obrębie płynów.

Jakie struktury kolana są oceniane podczas USG

Osoba przeprowadzająca badanie po nałożeniu na okolice stawu kolanowego żelu do USG, powoli, okrężnymi ruchami przesuwa głowicę po skórze w obrębie kolana. Podczas wykonywania badania lekarz szczegółowo obserwuje i mierzy takie struktury kolana jak:

  • ścięgna – czyli pasma tkanki łączącej mięśnie z kośćmi, które odpowiadają za ruch kolana. Podczas USG kolana oceniane są pod kątem pęknięć czy zapalenia ścięgno czworogłowe uda, rzepki i podkolanowe;
  • więzadła – są to elastyczne pasma tkanki, które stabilizują staw, w kolanie występują więzadło krzyżowe przednie (ACL) i krzyżowe tylne (PCL) oraz więzadło poboczne przyśrodkowo-piszczelowe (MCL),
    więzadło poboczne boczne-strzałkowe (LCL) i więzadło rzepki, więzadła łąkotkowe;
  • chrząstki (łąkotki) – USG kolana chrząstki, może pomóc w wykryciu większych uszkodzeń chrząstki stawowej i w identyfikacji tzw. ciał wolnych w stawie;
  • rzepka (trzeszczka) – czyli, kość trzewna, która powstaje na skutek kostnienia ścięgna;
  • torebka stawowa – będąca rodzajem membrany otaczającej staw i zawierająca płyn stawowy. USG kolana może wykryć zmiany w torebce, takie jak obrzęk, zapalenie i gromadzenie się płynu;
  • mięśnie – znajdujące się wokół kolana mięśnie są odpowiedzialne za ruch stawu. USG może ujawnić wszelkie uszkodzenia mięśniowe takie jak naderwania i stany zapalne.
  • bursy (kaletki maziowe) – są to małe worki wypełnione płynem, które zmniejszają tarcie między tkankami a USG kolana, może pokazać stan zapalny burs.

Kiedy warto wykonać USG kolana?

Lekarze ortopedzi lub chirurdzy, ortopedzi i rehabilitanci wśród typowych objawów wskazujących na konieczność wykonania USG kolana wymieniają:

  • ból kolana – nagły lub przewlekły ból stawu kolanowego;
  • uraz – wykonanie USG kolana jest konieczne przy urazach kolana;
  • obrzęk – opuchnięcie kolana, może świadczyć o nagromadzeniu płynu w stawie (wysięku);
  • niestabilność stawu – wskazaniem do USG kolana jest także poczucie słabości lub niestabilności kolana;
  • zmniejszenie zakresu ruchu;
  • dźwięki w kolanie – wszelkiego rodzaju trzaski, pukanie lub inne dźwięki mogą wskazywać na problemy wewnątrz kolana;
  • stany pooperacyjne – USG kolana służy do monitorowania stanu operowanego stawu w celu oceny gojenia się tkanki i wykrycia ewentualnych komplikacji.

Ponadto lekarz może zalecić wykonywanie USG kolana ze względu na:

  • procedury medyczne – USG kolana wykonuje się, gdy zachodzi konieczność wykonania procedur takich jak aspiracja płynu stawowego lub iniekcja, ponieważ USG umożliwia precyzyjne pokierowanie igłą;
  • szybkość diagnozy – w przypadkach wymagających szybkiej oceny, USG kolana zapewnia niemal natychmiastowe wyniki;
  • bezpieczeństwo – metoda obrazowania USG nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, dlatego badanie to jest bezpieczne dla ciężarnych, dzieci oraz osób z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi i metalami,
  • dostępność i koszt – USG kolana jest dużo bardziej dostępne i tańsze niż inne techniki (MRI czy CT). Czas oczekiwania i to ile kosztuje USG kolana, zależy od danej miejscowości, ale przeciętnie ten czas może wynosić do kilku dni a cena USG kolana to około 100 zł.

USG kolana – jak przebiega badanie

Przy USG kolana lekarz poprosi pacjenta o odsłonięcie kolana i nakłada żel, a w trakcie badania też o wykonanie określonych ruchów, aby ocenić mobilność oraz dynamikę ruchu.

Po zakończeniu badania żel jest usuwany z kolana, a pacjent może się ubrać, czasami lekarz może omówić wstępne wyniki z pacjentem. Natomiast pełna interpretacja obrazów wymaga zazwyczaj więcej czasu i dokładnej analizy poza bezpośrednim badaniem.

USG kolana jest procedurą bezbolesną i zazwyczaj trwa około 30 minut. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, a pacjent może natychmiast wrócić do swoich codziennych aktywności.

Podsumowując, ultrasonografia to nie tylko USG nerek czy USG jamy brzusznej, ale też badanie szczególnie przydatne w diagnostyce kolana. USG kolana pozwala na szybką i dokładną ocenę wielu schorzeń związanych z kolanem, bez narażania pacjenta na skutki promieniowania.

Ponadto podczas badania możliwa jest dynamiczna ocena struktur stawowych, czyli lekarz może obserwować zachowanie kolana w ruchu, co często jest niemożliwe przy użyciu statycznych obrazów z MR i TK. Dużą zaletą tego badania jest także jego duża dostępność i niska cena.

Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.