Tarczyca to gruczoł, który wytwarza hormony mające kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nieprawidłowości w pracy tarczycy mogą być przyczyną wielu schorzeń powodujących dolegliwości z powodu zaburzeń hormonalnych. W celu oceny tarczycy i diagnostyki jej nieprawidłowości wykonuje się USG tarczycy. Przeczytaj, kiedy warto wykonać USG tarczycy i jaki jest przebieg tego badania.
W jakim celu wykonuje się USG tarczycy?
W celu właściwej i kompleksowej diagnostyki zaburzeń pracy tarczycy, czyli gruczołu endokrynnego znajdującego się w przedniej części szyi przeprowadza się kilka badań. Badanie USG tarczycy znajduje się wśród najczęściej stosowanych metod diagnostycznych tarczycy.
USG tarczycy jest badaniem pozwalającym na ocenę wielkości, kształtu, struktury i ewentualnych zmian tarczycy. Jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym, gdyż nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące.
Kiedy wykonuje się USG tarczycy?
Wykonanie USG tarczycy zaleca się najczęściej w przypadku:
- widocznych lub palpacyjnie wyczuwalnych guzów na przedniej części szyi,
- widocznego powiększenia tarczycy (wole tarczycowe),
- objawów nadczynności lub niedoczynności tarczycy,
- nieprawidłowych wyników badań krwi dotyczących hormonów tarczycy (TSH, T3 i T4),
- wykrywania różnych zaburzeń tarczycy, takich jak torbieli, guzów czy stanu zapalnego tarczycy,
- zdiagnozowanych guzów tarczycy, w celu monitorowania ich wzrostu i ewentualnych zmian,
- monitoringu podczas wykonywania biopsji guzów, jako pomoc w precyzyjnym umiejscowieniu igły podczas biopsji i oceny jego natury (łagodnej czy złośliwej),
- kontroli po zabiegu chirurgicznym tarczycy,
- monitorowania zmian w tarczycy u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa.
Przygotowanie i przebieg badania USG tarczycy
Badanie USG tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Przed badaniem pacjent zostanie jedynie poproszony o odsłonięcie szyi i zdjęcie z niej biżuterii. Następnie kładzie się on na plecach na stole badawczym, z głową lekko odchyloną do tyłu, aby odsłonić szyję.
W celu wykonania USG lekarz lub technik nałoży na szyję pacjenta specjalny żel, który powoduje lepsze prowadzenie fal ultradźwiękowych między głowicą aparatu USG, a skórą. Żel jest chłodny, ale nie powinien powodować dodatkowego dyskomfortu czy bólu.
Podczas badania lekarz bądź technik przesuwa głowicę ultrasonografu po szyi pacjenta, w szczególności po obszarze tarczycy. Fale ultradźwiękowe przechodzą przez tkanki i odbijają się od nich, tworząc obraz widoczny na ekranie monitora.
W trakcie badania oceniany jest obraz tarczycy pod kątem wielkości, struktury i ewentualnych zmian, takich jak guzki czy torbiele. Po zakończeniu badania badający usuwa żel z szyi pacjenta, który może od razu wrócić do swoich normalnych czynności. Ponadto najczęściej tuż po wykonanym USG tarczycy pacjent otrzymuje zdjęcia obrazów USG wraz z jego opisem.
Wyniki badania należy przekazać lekarzowi prowadzącemu, który oceni je pod kątem ewentualnych nieprawidłowości i uzgodni z pacjentem dalsze postępowanie diagnostyczne lub leczenie.
Podsumowując, USG tarczycy jest badaniem, które pozwala na wykrycie patologicznych zmian w obrębie tarczycy. Badanie USG tarczycy jest nieinwazyjne i bezpieczne, dlatego można wykonywać je wielokrotnie bez obaw o skutki uboczne. W przypadku wątpliwości co do konieczności wykonania USG tarczycy warto skonsultować się z lekarzem endokrynologiem lub internistą.
Firma Champion Medical System specjalizuje się w naprawie aparatów ultrasonograficznych. Jeżeli potrzebujesz serwis USG skontaktuj się z nami a my naprawimy Twój aparat USG profesjonalnie, sprawnie i w dobrej cenie. Zapraszamy.