Objaw Goldflama – podstawowe badanie wstępnej diagnostyki chorób nerek

Wstępna diagnostyka chorego składa się z kilku testów palpacyjnych sprawdzających objawy i odruchy bólowe w celu zidentyfikowania problemów zdrowotnych pacjenta. Jednym z takich badań jest objaw Goldflama, czyli badanie polegające na opukiwaniu okolicy lędźwiowej pacjenta w celu diagnostyki nerek. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega badanie odruchu Goldflama i o jakich chorobach może świadczyć jego dodatni wynik.

Co to jest badanie objawu Goldflama i na czym ono polega?

Badanie objawu Goldflama polega na sprawdzeniu, czy pacjent odczuwa ból w okolicy lędźwiowej przy uderzeniu. W tym celu lekarz przykłada otwartą dłoń do okolic obu nerek pacjenta, a następnie drugą ręką uderza w grzbiet położonej dłoni. Podczas badania pacjent powinien leżeć w pozycji prostej na brzuchu.

W Polsce do nazwania tego badania diagnostycznego najczęściej używa się określenia objaw lub odruch Goldflama. Nazwa ta pochodzi od nazwiska praktykującego w Warszawie neurologa, Samuela Goldflama, który opisał tę reakcję bólową w 1900 roku. Ten sam objaw wcześniej (w 1884 roku) zinterpretował John Murphy i od jego nazwiska w wielu krajach nazywa się go uderzeniem Murphy’ego. Na świecie funkcjonują także inne określenia tego samego badania takie jak uderzenie nerkowe, manewr Giordano, czy też objaw Pasternackiego.

Interpretacja wyniku testu objawu Goldflama

Pomimo że badanie objawu Goldflama to podstawowa, prosta technika odgrywa ona kluczową rolę we wstępnej diagnozie pacjentów z podejrzeniem chorób nerek.

Dodatni wynik objawu Goldflama, czyli reakcja bólowa w odpowiedzi na opukiwanie okolicy nerek, może sugerować wystąpienie stanu zapalnego w nerkach, związanego z takimi chorobami jak np. zapalenie nerek, kamica nerkowa. Ponadto może być on także związany ze schorzeniami kręgosłupa.

Ujemny objaw Goldflama ma miejsce, gdy pacjent nie odczuwa bólu w odpowiedzi na badanie. Świadczy to o tym, że w chwili badania nie występuje ostry stan zapalny, lecz pomimo tego ważne jest, aby pamiętać, że sam ujemny objaw Goldflama nie wyklucza choroby. Objaw Goldflama rutynowo powinien być wykonywany przez wszystkich lekarzy niezależnie od tego, czy jest to specjalista, czy lekarz rezydent.

Jakie są przyczyny objawu Goldflama

Dodatni wynik na objaw Goldflama świadczy o wystąpieniu stanu zapalnego związanego najczęściej z chorobami nerek, ale także kręgosłupa. Do schorzeń, o których może świadczyć pozytywny wynik badania należą:

  • ostre zapalenie miedniczek nerkowych — stan zapalny miedniczek nerkowych wywołany jest infekcją bakteryjną. Objawia się gorączką, dreszczami, bólem w okolicy lędźwiowej oraz pieczeniem przy oddawaniu moczu;
  • ostre kłębuszkowe zapalenie nerek — występuje w przypadku uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Zapalenie spowodowane jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego (występującą zazwyczaj po bakteryjnej infekcji i prowadzącą do upośledzenia funkcji nerek);
  • kamica nerkowa — schorzenie to polega na tworzeniu się złogów (kamieni) w nerkach lub drogach moczowych. Kamienie mogą powodować ból, gdy poruszają się w drogach moczowych lub blokują przepływ moczu. Przy kamienicy ból może mieć charakter napadowy, ostry i promieniujący do pachwiny;
  • wodonercze — czyli zastój moczu może być wywołany nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego. Dochodzi wówczas do jednostronnego bądź obustronnego poszerzenia struktur w nerkach i wywołania bólu;
  • schorzenia kręgosłupa — choć dodatni objaw Goldflama, najczęściej spowodowany jest schorzeniami nerek, to może też być związany z kręgosłupem. Do schorzeń kręgosłupa, przy których może występować ten objaw należą: dyskopatia (ucisk na korzenie nerwowe), zwężenie kanału kręgowego (ucisk na rdzeń kręgowy, czy korzenie nerwowe), lub uraz kręgosłupa.

W przypadku pozytywnego objawu Goldflama w celu postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych (USG nerek, RTG) oraz laboratoryjnej analizy krwi i moczu.

Podsumowując, objaw Goldflama to podstawowy test wykonywany w diagnostyce nerek, polegający na opukiwaniu okolicy lędźwiowej w celu wywołania reakcji bólowej. Zaletą tego badania jest jego prostota, szybkość i to, że wykonuje się go palpacyjnie. Natomiast wadą tego testu jest fakt, że wynik badania nie jest jednoznaczny i pacjent wymaga dalszej szczegółowej diagnostyki.

Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.